A A A K K K
людям із порушенням зору
Нетішинський міський краєзнавчий музей

ЗЕМЛЯ – І ЇХНІЙ ДІМ…

 

ЗЕМЛЯ – І ЇХНІЙ ДІМ…

 

        Ми до них звикли. Вони – всюди: на землі, в повітрі, у морі, ґрунті. Вони у наших домах, на наших подвір’ях, в оборах. Вони довірливо дивляться нам в очі, притискаються у хвилину небезпеки. Вони допомагають нам жити, виконують за нас важку роботу, розміновують міста, села, зрештою, псують настрій, життя, переносять смертельні хвороби, не без того. Вони й поряд, і далеко… Але ж ми – люди, ми – господарі, Земля – це наш дім.

Ми встигли «відзначитись», показати, хто тут головний. Ще кілька років тому стверджувалося, що за останні чотири десятиліття чисельність тварин у світі впала на 60 %, через полювання цілковито зникли 300 видів ссавців. А вчені знають, що втрата навіть одного виду несе непоправні зміни в ту чи іншу екосистему. Особливо приречені на спустошення ділянки з активною господарською діяльністю.

        Думаю, якби на Землі раптом не стало людини – тварини б вижили, але втрачаючи з десятиліттями через нераціональне використання природне різноманіття тваринного світу, людина прирікає своє майбутнє на повільну деградацію, зубожіння, знищення. Вже зараз близько мільйона видів тварин і рослин посилають тривожний сигнал SOS! Тільки в Україні до Червоної книги (2021) занесено 687 видів тварин! Може, нарешті, настав час збагнути фундаментальну просту істину: Земля – і їхній дім…

Вже протягом десятиліть у багатьох країнах 4 жовтня відзначають Всесвітній день захисту тварин (World Animal Day). Це дозволяє привернути увагу людської спільноти до її… ні, навіть не сусідів, а повноправних співмешканців, що мають свої тривоги, проблеми і, що найбільше – своє право жити.

В холі Нетішинського міського краєзнавчого музею з цієї нагоди розгорнуто тематичну виставку «Земля – і їхній дім…» В експозиції – Червона книга України (2009, 3 вид.), а також 3 томи матеріалів до 4-го видання цього державного документа, інша література екологічного спрямування. Значну частку представленого становлять філателістичні добірки, присвячені природоохоронним територіям, а також тваринному світу України. Вони доповнені філокартичними, нумізматичними матеріалами, а також виробами декоративного мистецтва. Справжньою окрасою експозиції стали інформаційні плакати, присвячені видам, занесеним до Червоної книги України, іншій зоологічній тематиці. Виставку підготували науковий співробітник Ганна Лотоцька та заступник директора Тарас Вихованець.

В експозиції, крім іншого, використано матеріали, передані Науковою бібліотекою  Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України (директор бібліотеки – Л. Ластикова); В. Ільчуком, головою Рівненського обласного відділення Українського товариства охорони птахів. Деякі предмети походять із приватних зібрань, зокрема Г. Залуцької (м. Нетішин). Щира подяка всім!

Виставка відкрита для огляду щодня, крім суботи. За матеріалами її а також музейних залів можливе проведення тематичних занять, уроків природоохоронного кшталту.

Тарас Вихованець

Фото Ірини Хамратович  

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора