ЧИ Ж ВАМ СТРІЧАЛИСЯ ЧИЖІ?

Дата: 16.03.2023 11:17

Тарас Вихованець

ЧИ Ж ВАМ СТРІЧАЛИСЯ ЧИЖІ?

Якщо ні, то така приємна нагода, сподіваюся, ще чекає попереду. А після того, мобілізувавши словниковий запас, охарактеризуйте цю невеличку пташину, що зеленаво-золотавим вбранням у темну смужку прикрашає та додає життя нашим понурим безлистим нетішинським зимовим краєвидам. Бадьора, жвава, метка, спритна, із кваліфікацією акробата й управного ювеліра, ба навіть відчайдушна — спробуйте отак повисіти вниз головою, тримаючись за тоненьку гіллячку!

Навіть нині, в перші ще доволі прохолодні весняні дні спогади про минулорічний грудень зігрівають мою душу. Чижі прилетіли на лівий берег Горині поблизу старого млина не знати звідки, але здогадуюсь чому — тут росте чимала вже немолода вільха. Її дрібнюсінькі плоди, заховані в маленьких шишечках, як і, до речі, насіння берези, а при нагоді й різноманітних бур’янів, в осінньо-зимовий період є основною поживою цих птахів. Як вони хвацько чіплялися за гілочки вільхи й філігранно добували з її шишечок мініатюрні горішки!

В Україні з чижів трапляються лише чижі лісові (Spinus spinus (Linnaeus, 1758), або ж Carduelis spinus Linnaeus, 1758) [1]. Інші українські назви птаха — чижик, цайлик, чижівка [2]. Вони гніздяться на Поліссі, в Карпатах, Кримських горах, подекуди в Лісостепу, а ось мігрують і зимують на всій території країни. Чижі зводять гнізда у хвойних, меншою мірою — в мішаних лісах, у позагніздовий період довідуються до парків, садів, гаїв чи сирих заплавних лісів [3].

Навесні й улітку птахи здебільшого живляться комахами, шестиногими вигодовують і своє потомство. Пташенят пернаті виводять двічі за сезон: в кінці квітня — на початку травня й у кінці червня. Після завершення гніздового періоду об’єднуються в чималі зграї й вирушають у мандри аж до початку весни [4]. За спостереженням, зокрема, на півдні Рівненщини чижині «компанії», буває, налічують до 110 птахів! [5] А західноєвропейські орнітологи повідомляють про те, що ці пернаті зимовою порою гуртуються з чечітками звичайними (Carduelis flammea) [6].

Пісня цих пташок — тріскотливе щебетання, яке завершується свистячими звуками. В їхніх позивних дехто чує «чюллі-піі», а хтось — «чиї чижі». Вчені зазначають, що за утримування в неволі ці птахи невибагливі, швидко звикають до нових умов і навіть стають ручними, «але, як кожна жива істота, по-справжньому добре почуваються лише у природі» [7].

Насамкінець, у Європі чисельність чижа лісового на 2015 р. оцінювалась приблизно у 13,6 – 21,1 млн дорослих пар. За попередніми припущеннями, які потребують уточнення, світова популяція виду складає 49 – 77 млн. дорослих особин. Щоправда, протягом 1980-2013 рр. у Європі спостерігалося загальне зниження кількості чижа лісового [8]. Тож, як і всі інші птахи, він потребує нашої уваги та охорони.

Примітки:

1. Фесенко Г. Різноманіття сучасної орнітофауни України. — Київ, 2022. — С. 88; Фесенко Г. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг, 2018. — С. 272.

2. Словник зоологічної номенклатури (1927 – 1928). — Київ, 2005. [Назви птахів] — С. 15.

3. Фесенко Г., Бокотей А. Птахи фауни України (польовий визначник). — Київ, 2002. — С. 336; Фесенко Г. Різноманіття сучасної… — С. 88; Воїнственський М., Кістяківський О. Визначник птахів УРСР. — Київ, 1962. — С. 259; Воїнственський М. Птахи. — Київ, 1984. — С. 284.

4. Воїнственський М. Птахи. — С. 284.

5. Гринюк П., Гедзюк В., Ільчук В., Котик Р. Зимуючі птахи півдня Рівненщини // Troglodytes. Праці Західноукраїнського орнітологічного товариства. — 2020. — Вип. 9-10. — С. 73.

6. Hume R. Birds of Britain and Europe. The definitive photographic field guide. 5th ed. – London, 2018. – P. 386.

7. Фесенко Г. Птахи садів і парків Києва. — Кривий Ріг, 2010. — 174-175; Воїнственський М. Птахи. — С. 284.

8. https://www.iucnredlist.org/species/22720354/111126041#population

На авторських фото та відео — чижі лісові (Spinus spinus (Linnaeus, 1758)) в Нетішині. Грудень, 2022 року.