A A A K K K
людям із порушенням зору
Нетішинський міський краєзнавчий музей

«ГОСПОДАР» МЕНШЕ РОКУ, АБО КНЯЗЬ ОЛЕКСАНДР ОСТРОЗЬКИЙ В ІСТОРІЇ НЕТІШИНА ТА СТАРОГО КРИВИНА

Дата: 16.03.2023 11:01
Кількість переглядів: 307

Тарас Вихованець

 

«ГОСПОДАР» МЕНШЕ РОКУ, АБО КНЯЗЬ ОЛЕКСАНДР ОСТРОЗЬКИЙ

В ІСТОРІЇ НЕТІШИНА ТА СТАРОГО КРИВИНА

 

На схилі віку князь Василь-Костянтин Острозький поділив свої неозорі маєтки між синами — волинським воєводою Олександром і краківським каштеляном Янушем. Перемовини та узгодження складу майбутніх часток тривали довго. Ситуація складалася непросто. Ворожнеча між братами зросла настільки, що, за переказом, з обох боків, начебто, навіть стояло напоготові військо… В підсумку, 10 березня 1603 р. укладено перелік набутків, які кожен отримував із батьківських, а 17 березня з материнських маєтків. За тогочасною традицією, результати розподілів уписали, в цьому випадку, до судових книг Нового Міста Корчина (нині — Новий Корчин у Свентокжиському воєводстві, Польща).

За родинною угодою, навіть після вчиненого розподілу старому князю Василю-Костянтину належало користуватися своїми набутками довічно. Брати ж могли стати повноправними власниками отриманих часток тільки по тому, як батько ступить за межу. Щоправда, князь Олександр із невідомих нам причин одразу порушив домовленість і поквапився протягом квітня — травня того самого року ввійти (тогочасною мовою — «ув’язатись») в деякі отримані за поділом маєтки.

Острог і належні до нього села, іншими словами — Острозьку волость, брати поділили між собою також. До частки князя Олександра Васильовича відійшла половина міста й 52 села, серед яких — Нетішин і Кривин*. Ув’язання нового господаря в підострозькі володіння відбулося 27 квітня 1603 року.

Фото без опису

Невдовзі по тому Олександр зі своєю дружиною Анною подався до Любліна. Тут 29 квітня він вніс до актових книг Люблінського трибуналу (суду) документ-туторію. Згідно з ним, у випадку смерті князя право опікуватися майном і нащадками цілком переходило до його вдови. В історичних працях є думка, що це свідчило як про напружені стосунки Олександра з рідним братом Янушем, так і про те, що він, імовірно, мав клопоти зі здоров’ям або ж побоювався загрози своєму життю.

Фото без опису

Про те, чи князь Олександр особисто навідувався коли-небудь до Нетішина, Кривина, Вельбівного, Колом’я, інших сусідніх сіл — достеменно невідомо. Беручи до уваги згадану родинну домовленість не вступати в маєтки до батькової смерті, не можна не поцікавитися: навіщо він це зробив, і, зрештою, чи став у підсумку повноправним господарем волостей, в які ув’язався?

Фото без описуФото без опису

Схоже, Олександр Васильович дійсно мав проблеми зі здоров’ям і водночас побоювався, що після його смерті ситуація з набутими маєтками може якимось чином змінитися на користь брата Януша. Тож, і ув’язанням, і спорядженням туторії, не виключено, волів додатково «застрахувати» їх на користь дружини й дітей…

На початку грудня 1603 р. князь Олександр за не зовсім зрозумілих обставин пішов із життя, залишивши нам у «спадок» біографію з багатьма «невідомими». Можливо, нові історичні знахідки, а також переосмислення знаного дозволять колись позбутися багатьох знаків питання у цьому князівському життєписі.

 

* Перелік сіл Острозької волості, що ввійшли до частки кн. О. Острозького за поділом 1603 року: Мощаниця, Плужне, Могиляни, Кургани, Мишківці (не існує), Волосківці, Переволока (нині — Потереба), Улашинівка (нині — Прикордонна Улашанівка), Хоняків, Нараївка, Охримівка (не існує), Капустин (нині — Пашуки), Ледавка (не існує, лежало десь неподалік Довжок), Рівки, Скнит Борейків (нині — Великий Скнит), Шатерники, Скнит Павловичів (нині — Малий Скнит), Довжок (нині — Довжки), Клепачі, Котівка (не існує, лежало між Малим Скнитом і Красносілкою), Плоска, Красносілка, Глинники, Дятилівка (нині — Соснівка), Понора, Коресч (нині — Хоросток), Головля (нині — Головлі), Хотичин (не існує, територія — в межах Головлів), Лисиче, Дубровно (нині — Волиця), Убельці (нині — Губельці), Баранє (не існує, територія в межах Улашанівки), Крупець, Колемля (нині — Колом’є), Войбойно (нині — Вельбівно), Нетішин, Кривин (нині — Старий Кривин), Борисів, Білотин, Волиця (нині — Коритне), Більчин, Калетинці, Гнійниця (нині — Поліське), М’якоти, Добринє (нині — Добрин), Секерниче (нині — Шекеринці), Радогощ (йм. нині — Мала Радогощ), Ігрище (нині — Гурщина), Долойче (нині — Долоччя), Вілія, Велика Боровиця, Мала Боровиця. (Ці населені пункти лежать на півночі Хмельниччини та на півдні Рівненщини. Порядок сіл приведений відповідно до їх слідування в тексті документу.)

 

Зображення:

 

1. Місто Острог — родове гніздо князів Острозьких, адміністративний центр Острозької волості. Зображення авторства Наполеона Орди (1807 – 1883).

2. Князь Василь-Костянтин Острозький (1526 – 1608).

3. Князь Януш Васильович Острозький (1554 – 1620).

4. Князь Олександр Васильович Острозький (1570 – 1603).

5. Княгиня Анна Костчанка Острозька (1575 – 1635), дружина князя Олександра Острозького.

6-7. Перелік сіл Острозької волості, що відходили князю Олександру Острозькому за поділом 1603 року (Львівська національна наукова бібліотека України ім. В. Стефаника, відділ рукописів, ф. 91: Архів Радзимінських, спр. 181, ч. 1б, арк. 25а зв.–26. Режим доступу: https://dbs.ossolineum.pl/kzc/pobpdf.php?fond_91/rl_f91_rkps_181_cz1b.pdf).

 

Автор вдячний колезі-історику Ігорю Тесленку (м. Київ) за консультації.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора