A A A K K K
людям із порушенням зору
Нетішинський міський краєзнавчий музей

Стаття

4 січня - Всесвітній день азбуки Брайля

У грудні 2019 року Генеральна асамблея ООН з метою підвищення обізнаності про значення азбуки для незрячих та слабкозорих осіб прийняла рішення щороку 4 січня відзначати Всесвітній день азбуки Брайля.

Фото без опису

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я у світі близько 1 мільярда людей  має порушення зору, з них - понад 10 мільйонів повністю незрячі, ще 130 мільйонів мають дуже слабкий зір.

Шрифт Брайля - це унікальна азбука, яку назвали на честь її винахідника Луї Брайля. У 3 роки з ним стався нещасний випадок. Хлопчик пошкодив око, згодом хвороба уразила і друге око. Луї повністю втратив зір. Але батьки Брайля доклали максимум зусиль, щоб їхній син отримав початкову освіту, а згодом влаштували у Королівський інститут для незрячих дітей, де  діти вже мали змогу, окрім навчання, опановувати ще і гру на органі та піаніно.

Фото без опису

Саме тут Луї розпочав свою роботу над створенням власного рельєфно-крапкового шрифту (на той момент йому було 12 років). Ідея виникла після візиту до інституту Шарля Барб’є. Там учням розповіли про так зване “нічне письмо». Це особливий вид зв’язку, який пізніше отримав назву сонографія. В основі цього виду зв’язку був покладений дотиковий метод, де у формі трикутника були  розташовані округлі шість крапок.

Фото без опису

Після копіткої дворічної роботи, у 1829 році Брайль опублікував власний унікальний метод, який до сьогодні носить ім’я творця.

Зараз шрифт Брайля активно використовується для створення інформаційних матеріалів у музеях, біля пам’ятних місць.

Фото без опису

У грудні 2019 року у Києві неподалік станції метро «Дарниця» встановлено пам’ятник незрячій людині. На ньому поміщений напис, виконаний шрифтом Байля:  «Дивлюся серцем».

Фото без опису

На фото-предмети із фондів НМКМ.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора