Про музей

Колоритною візитною карткою Нетішина є міський краєзнавчий музей, що відчинив свої двері 27 вересня 2001 р. Його експозиція розміщена у вісімнадцяти залах. Вона відображає ключові напрямки історії, етнографії та природи регіону. Відтак, навіть найвибагливіші відвідувачі знайдуть у музеї для себе багато цікавого.

Окрасою закладу є знайдені неподалік Нетішина археологічні пам’ятки Тшинецької культури доби бронзи, кожна з яких є по-своєму унікальною. Серед нумізматичних експонатів привертають увагу монети Стародавніх Греції та Риму, Кримського ханату. Поціновувачів старовини не залишать байдужими предмети українського побуту, як от: посуд, знаряддя праці, предмети ткацтва тощо.

Природничий сегмент музейної експозиції представлений академічними колекціями мінералів та гірських порід, предметів палеонтології. Їх доповнюють численні зразки рослин у вигляді плоского та об’ємного гербарію, колекції комах, опудала тварин та птахів.

Окремо представлені минувшина та сучасність Нетішина, історія й сьогодення Хмельницької АЕС. На увагу заслуговує зала, присвячена зниклому селу Дорогоща. Разом із тим, у музеї постійно реалізовуються різноманітні виставкові проєкти.

Шляхом архівних пошуків, польових археологічних, геологічних, ботанічних експедицій, етнографічних розвідок музей здійснює різнобічну наукову діяльність. Закладом проведено низку археологічних розкопок спільно з Інститутом археології НАН України. У співпраці з Ботанічним музеєм ННПМ НАН України здійснюються ботанічні експедиції.

Результати роботи музейників відобразились у численних наукових та науково-популярних публікаціях. Вийшло друком шість випусків «Вісника Нетішинського краєзнавчого музею», які є важливими кроками на шляху зміцнення загальноукраїнського наукового краєзнавства.

Окремим аспектом діяльності є співпраця з середніми освітніми та дошкільними виховними закладами. З цією метою реалізовуються програми «Музей — школі», «Музей — для дошкільника» та «Музейний день у школі», в рамках яких проводяться уроки для школярів та заняття для вихованців дитячих садочків. В музеї відбуваються вечори, музичні салони, презентації.

Музейні будні — це щорічно тисячі відвідувачів, велика кількість екскурсій, музейних уроків та лекцій. Серед гостей закладу — поважні делегації, студенти, учні, маленькі дітлахи. За нібито спокійним життям працівників криється клопітка праця зі збору, наукової атрибуції, систематизації, фондування та збереження експонатів, їх реставрації, вивчення історичних джерел, підготовки статей та розвідок, записування спогадів; поїздки до архівів, музеїв, бібліотек, зрештою, догляд музейних залів та експозицій. Попри молодий вік, Нетішинський музей уже зайняв належне місце в системі музейних закладів України.