A A A K K K
людям із порушенням зору
Нетішинський міський краєзнавчий музей

Виставка до Дня козацтва

12 жовтня 2021 року у нашому музеї

відкрито виставку до Дня українського козацтва

 

     Протягом кількох століть історії українське козацтво відігравало роль  

  суттєвого чинника внутрідержавного та зовнішньополітичного життя. 

  Воно витворило самобутній соціальний, культурний і правний феномен, 

  інтегруючи в собі численні зразки та традиції тих чи інших верств 

 тогочасного суспільства. Культурна, документальна, матеріальна, 

 літературна спадщина щодо українського козацтва неймовірно велика. Вона й далі будить зацікавлення широких кіл поціновувачів старовини.

 

Одним із найбільш відомих знавців минувшини українського козацтва став академік Дмитро Іванович Яворницький, кілька праць якого є в першій вітрині виставки. Тут же представлено традиційне зображення козака, схему дніпровських порогів, план Запорізької січі на острові Хортиця тощо.

 

Українське козацтво відоме переважно своїми військовими справами. На виставці демонструється книга знаної української дослідниці («козацької матері») Олени Апанович «Козацтво – збройні сили України», а також інші друковані видання, що розповідають про участь цієї верстви в обороні українських земель від завойовників, інших військових операціях. Експозиція ілюстрована зображеннями козацького рухомого табору в поході, козацького табору на р. Солониці, турецької галери та козацької чайки в поході.

 

Протягом 1648 – 1657 років відбувалось козацьке повстання під проводом гетьмана Богдана Хмельницького. Частина збройних дій відбувалась на території нинішніх Хмельницької та Рівненської областей. Серед найвідоміших — битва під Берестечком (1651). На виставці представлений корпус документів, що стосуються цієї події, монографія І. К. Свєшнікова та ін. В цілому ж відомості про козацьке повстання у зв’язку з Волинню підсумовано у фундаментальному дослідженні О. Б. Ярошинського «Волинь у роки української національної революції середини XVII ст.».

 

Козацька держава не була аморфною структурою. Вона мала свої кордони, органи влади, очільників — гетьманів, символіку, знаки влади, печатки тощо. Серед матеріалів виставки — відповідні зображення, наукові праці, зразки ділової документації Гетьманщини тощо.

 

Насамкінець, козацька тематика, починаючи з давніх часів, завжди була надзвичайно багатим джерелом ідей, відомостей не лише для науковців, а й поетів, письменників, художників. Деякі зразки натхненої козацтвом творчості знайшли своє місце на виставці.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора