A A A K K K
людям із порушенням зору
Нетішинський міський краєзнавчий музей

НЕТІШИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ

 
Важливе місце в системі культурно-освітньої інфраструктури Нетішина посідає Нетішинський міський краєзнавчий музей, який є одним із наймолодших в Україні.

Історія створення та функціонування краєзнавчого музею в Нетішині розпочалася 1994 року, коли в місті було створено позашкільну виховну установу — краєзнавчий центр-музей. Саме його працівники розпочали пошукову, збиральницьку, науково-дослідницьку роботу задля створення в майбутньому повноцінного міського музейного закладу. У такому статусі установа проіснувала до 19 вересня 2000 року, коли рішенням тринадцятої сесії Нетішинської міської ради XXII скликання Краєзнавчий центр-музей було перереєстровано у міський краєзнавчий музей.

Датою ж створення закладу вважається 27 вересня 2001 року, коли Нетішинський міський краєзнавчий музей був уперше урочисто відкритий для відвідування. За роки його створення та існування він перетворився на потужну науково-дослідницьку установу. Так, від 2-ї половини 1990-х років музей започаткував систематичні археологічні дослідження околиць регіону, які проводяться спільно з Інститутом археології НАН України. Особливо ефективними стали розкопки курганів східнотшинецької культури бронзової доби та зольників епохи раннього заліза на східних околицях міста, археологічні знахідки з яких стали прикрасою експозиції залу ранньої історії. Значна увага приділяється вивченню флори зони впливу Хмельницької АЕС, для чого у співпраці з Ботанічним музеєм Інституту ботаніки ім. М. Г. Холодного НАН України здійснюються експедиції до заповідних територій мікрорегіону. Культура, побут, ремесла та промисли становлять об'єкт зацікавлення та наукового вивчення сектора етнографії, яким здійснюються систематичні етнографічні розвідки до сіл Славутського району. Окремим напрямком діяльності є масово-просвітницька робота.

У складі Нетішинського міського краєзнавчого музею, як структурний підрозділ, здійснює свою діяльність мистецька галерея «Арт-ПЛАСТ», що розпочала своє творче життя 30 вересня 1997 року як підрозділ тодішнього краєзнавчого центру-музею для здійснення виставкової діяльності з ініціативи директора центру Г. І. Фурманчук та за активної підтримки І. В. Гладуняка, на той час міського голови. З цією метою центру-музею було передане приміщення за адресою проспект Незалежності, 18, де мистецька галерея знаходиться дотепер. За роки її існування було організовано понад 70 виставок, проведено численну кількість цікавих зустрічей та різноманітних заходів.

Пріоритетними напрямками діяльності закладу, що також лягло в основу побудови його експозиції, є вивчення археології, історії, етнографії, флори та фауни, геології регіону. В музеї діють чотири відділи: історії (включає також сектори археології та етнографії), природи, фондів та масово-просвітницької роботи. Очолює музей Оксана Кононюк.

Діяльність музею можна систематизувати за низкою домінуючих напрямків, серед яких варто виділити: збір, атрибуція й науковий опис, фондування та зберігання експонатів; наукова діяльність та апробація результатів роботи на регіональних, всеукраїнських та міжнародних форумах, публікація результатів у фахових, конференційних збірниках праць, пресі; проведення археологічних, геологічних, ботанічних експедицій, екологічних акцій, етнографічних розвідок; здіснення культурно-освітньої та масової роботи, яка включає оглядові та тематичні екскурсії, музейні уроки згідно з програмами "Музей - школі" та "Музей - для дошкільника", проведення творчих зустрічей, семінарів, тематичних вечорів, виставок тощо.

У 2005 році в музеї зафондовано понад 1000 експонатів основного та понад 900 експонатів науково-допоміжного фонду. Науковці музею спрямовували свою діяльність на вивчення історії регіону протягом XVI-XX ст.: серед іншого, підготовлено ґрунтовну статтю про роль славутських князів Сангушків в економічному розвитку Волині (В.Вихованець), у співавторстві підготовлено археографічне видання "Старий Кривин: дослідження та матеріали з історії Південно-Східної Волині" (Упор. Т.Вихованець, І.Тесленко). Окрема увага приділялася вивченню ремесел та промислів регіону, результатом чого стало написання низки розвідок про ґурніцтво, балярство (О.Романчук), ткацтво (З.Тунцева). Загалом науковими співробітниками підготовлено понад 20 різнопланових наукових та науково-популярних статей.

Музей взяв участь у діяльності конференцій "Минуле і сучасне Волині й Полісся: народне мистецтво і духовність" (м.Луцьк, травень 2005 р.), "VІ Острозьких краєзнавчих читаннях" (м.Острог, червень 2005 р.), Всеукраїнській науково-краєзнавчій конференції "Музейна справа на Житомирщині: історія, досвід, проблеми" (м.Житомир, жовтень 2005 р.). У липні 2005 року музей виступив співорганізатором геолого-ботанічної експедиції у південні заповідники України. Взято участь у підготовці та проведенні на базі музею семінару, присвяченого обміну досвідом з охорони лелеки білого між польськими та українськими природохоронними організаціями (березень, 2005 р.).

Відділом природи влітку цього року було організовано екологічну акцію "Чисте місто" (ініціатор - Н.Кухоцька), спрямовану на боротьбу з амброзією полинолистою - рослиною-алергеном.

Значну увагу музей приділяє культурно-просвітницькій роботі. Прерогативним напрямком роботи є проведення оглядових та тематичних екскурсій, уроків. Серед числених акцій, які відбулися в музеї у 2005 році, варто відзначити виставку, присвячену 100-річчю з дня народження Уласа Самчука "Повернувся на вільну Україну", виставку до Шевченківських днів "Великий син українського народу" (обидві у співпраці з Інститутом дослідження української діаспори при Національному університеті "Острозька академія"). Особливим успіхом відзначилася виставка платівок "Музичний кіоск" приватного колекціонера О.Шустерука. Серед виставок, проведених у мистецькій галереї "Арт-ПЛАСТ", виділяються "Лики часу" - жіночі портрети з фондів Хмельницького обласного художнього музею, колекція писанок В.Ільїнського "Для мене в світі ти одна, моя чарівна Україно", вишиті ікони Д.Блажейовського та ін. Музей провів тематичні заходи до "Чорнобильських днів", "Пам'яті голодомору 1932-1933 років", творчу зустріч із поетом В.Гусаровим, в рамках "Літературної кав'ярні" відбувалися зустрічі творчих особистостей міста.

У листопаді 2005 року музей взяв участь у Всеукраїнському музейному фестивалі "Музей третього тисячоліття", де отримав диплом переможця.

Створено першу (1.0.5) версію мультимедійного довідника "Нетішинський міський краєзнавчий музей: минуле та сучасність".

Нетішинський краєзнавчий музей запрошує усіх мешканців Хмельниччини та її гостей відвідати свою експозицію.
 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора